Jak na horečku při výpadku sirupů a čípků

Zvýšená teplota (do 38,0 C) je projevem počátku dětských infekčních onemocnění. Zvýšenou teplotu snáší děti celkem dobře a dokáží být dost živé.

I když příčinou jsou viry a méně častěji bakterie, "ne-moc" znamená, že organismus říká "ne-mohu a potřebuji si odpočinout". Na počátku nemoci bývá i prochlazení. Proto se tělo brání prohříváním.

Toto nastavení "vnitřního termostatu" na vyšší teplotu pomáhá organismu bojovat s infekcí, proto ji sledujeme a nesrážíme. Zvýšená teplota je prospěšná. Řešíme ji zklidněním dítěte a odpočinkem (např. poslech pohádky, tlumené světlo), nemusí však stále ležet. Podáváme neustále dostatek tekutin - bylinkové čaje, vývary. Dítě nemusí jíst. Při hladu podáváme polévky a řídké kaše v malém množství. Hutné jídlo ne - dítě by mohlo i zvracet. 

Večer a v noci často teplota stoupá a nastává horečka (nad 38,0 C). Ta již není pro organismus efektivní; horečku kolem 38,5 C musíme srážet pod 38,0 C.

Ráno jsou pak jsou teploty obvykle nižší.

Při nedostatku léků ve formě sirupů a čípků na trhu se nestresujeme. 

Máme tyto možnosti: při horečce nad 38,0 C dítě sprchujeme nebo vykoupeme ve vlažné vodě každou hodinu, při horečce kolem 38,5 C výborně fungují celotělové zábaly: na postel položíme deku, na ni suché prostěradlo a nakonec mokré vyždímané vlažné prostěradlo. Dítě celé zabalíme napřed do mokrého, pak suchého prostěradla, navrchu zůstane suchá deka. Ponecháme 15 min. Pokud dítě usne, nebudíme a necháme je vypotit. Je-li vzhůru, převlékneme do suchého pyžama a lehce přikryjeme. I zábaly můžeme opakovat po hodině. Stále dáváme popíjet nebo podáváme po lžičkách chladné tekutiny. 

Metoda "Voda zevnitř i zvenku". 

Mokré obklady na ruce a nohy neděláme.

Nastartovat imunitu pomůže vypocení.  Není to zastaralá metoda, užívala se i v době, kdy léky nebyly. Funguje. Vyplavení potu tělo ochlazuje. Nepoužíváme je ale pro kojence a batolata. Pocení navodíme po sražení nejvyšší horečky podáním naopak teplých tekutin a zabalením do tepla. Po vypocení opět osprchujeme a převlékneme do suchého.         

Při horečce nenutíme k jídllu, ale pomáhají bylinkové čaje, minerálky doplní vypocené minerály a vývary dodají tělu bílkoviny. 

Imunitní systém z bílkovin tvoří protilátky.      

Kontaktovat pediatra je vhodné zpočátku písemně - informovat ho o počátku onemocnění a teplotách, ev. dalších příznacích - kašel, vyrážka, apod. Dostanete termín na vyšetření.  Můžete zapisovat ranní, denní a večerní (noční) teploty - to lékaři pomůže.

Vyšetření lékařem (a test CRP) má smysl po 2-3 dnech. Pokud máme úspěch se srážením horečky, byť na krátko, ale opakovaně, nemá význam jezdit na LSPP a čekat hodiny v davu. 

Stres horečku zvyšuje a únava potlačuje imunitu.  

Některé formy léků pro starší děti mohou být použity i pro menší děti, ale je třeba provést výpočet správného dávkování podle hmotnosti dítěte.